Když jsem před třemi lety vstupovala do KDU-ČSL, měla jsem k tomu dva hlavní důvody.
KDU-ČSL jsem vždycky vnímala jako konzervativní stranu, která vyrůstá odspodu, klade důraz na rodinu, vzájemné vztahy, ale též dlouhodobě funguje jako ona pověstná klidná síla, která vyvažuje extrémy na naší politické scéně. Tady v Praze jsem stranu vnímala především jako společenství podobně smýšlejících lidí, kteří se hlásí ke křesťanství a žijí podle jeho premis a nehrají si přitom na velkou politiku To mi bylo a je sympatické.
V té době jsem hledala možnost, jak se více zapojit do veřejného dění v Praze. Protože má dcera pomalu dorůstá k samostatnosti, měla jsem chuť se vedle svého rodinného i pracovního života zapojit do něčeho, co má přesah a může pozitivně ovlivnit životy druhých. Aktivní účast v politice je jedna z možností. Pak už bylo rozhodování snadné.
KDU-ČSL je strana s úctyhodnou tradicí a sdružuje přes dvacet tisíc členů z různých koutů naší země. To je ohromná síla a lidský potenciál. Jelikož jsou pro mě důležité určité hodnoty, které podle mě nabízí pouze KDU-ČSL, nemohla jsem se rozhodnout jinak.
Během mého členství ve straně došlo podle mého názoru ke třem změnám, které charakterizují současnou KDU-ČSL a svým způsobem předjímají její budoucí směřování. Pro mě osobně jsou to pozitivní změny. Neznamená to ale, že by se KDU-ČSL vzdala něčeho ze své minulosti nebo že by udělala nějaký obrat. To vůbec. Spíše si myslím, že došlo k zvýraznění určitých stránek, které KDU-ČSL nabízí.
Už Vás ale nebudu napínat a podělím se s Vámi o své postřehy.
1. S NOVÝM VEDENÍM PŘICHÁZÍ DŮRAZ NA DALŠÍ TÉMATA. A UŽ MÁME I VÝSLEDKY.
V březnu se ujal vedení KDU-ČSL nový tým v čele s Markem Výborným. Přichází nová energie. Nový předseda slíbil navázat na práci Pavla Bělobrádka, ale pojmenoval také témata, kterým se chce intenzivně věnovat.
Osobně si velmi vážím předchozího předsedy Pavla Bělobrádka. Vždy jsem měla ráda jeho skromnost, nadhled a klid. A jako politik obstál, protože dokázal vrátit lidovce do sněmovny. Takže jsem ráda a určitou kontinuitu.
Stejně tak jsem ale ráda, že se Marek Výborný chce více zaměřit na témata, jako je podpora rodin s dětmi, vzdělávání a sociální oblast.
KDU-ČSL se v posledním vládním angažmá profilovala především na tématu zemědělství, což samozřejmě vycházelo ze skutečnosti, že příslušné ministerstvo řídil lidovec Marian Jurečka. Zemědělství je naše tradiční téma, navíc máme ve svých řadách celou řadu lidí z tohoto sektoru. Já jsem si ale přála, aby na veřejnost proniklo více z našich řešení pro další oblasti. Pavel Bělobrádek se sice zabýval podporou inovací a vědy, ale to si myslím, že je pro většinovou veřejnost méně srozumitelné téma.
Ukazuje se, že Marek Výborný patří k lídrům, kteří jdou za tím, co říkají. Jako strana jsme sice v opozici, ale díky aktivitě našeho předsedy jsme se mohli podílet na prosazení novely insolvenčního zákona, který zmírňuje podmínky oddlužení pro ty, kdo přišli ke svým dluhům před dovršením věku 18 let.
Stojím za heslem Marka Výborného, který po svém zvolení řekl: „Nechci Česko v exekucích, nechci děti v dluzích.“ Doufám, že zdravý rozum zvítězí také při posuzování dluhů v případě exekucí u seniorů a matek samoživitelek, což jsou další, snadno ohrozitelné skupiny lidí.
Věřím, že sociální oblast nabude por nás, pro lidovce, ještě více na významu. Ostatně, místopředsedové Jan Bartošek a Šárka Jelínková se této problematice věnují v rámci své profese dlouhodobě. Jan Bartošek pak především práci s mládeží, Šárka Jelínková v posledních letech především péči o seniory.
Mám z tohoto směřování radost.
2. KDU-ČSL JE STRANA PRO VŠECHNY GENERACE. PROSAZUJÍ SE MLADÍ POLITICI. PŘEDEVŠÍM DÍKY SVÉ PÍLI.
Další pozitivní trend je výskyt nových politických talentů v drese KDU-ČSL. Důležité je, že mladí lidovečtí politici dorůstají přirozenou cestou, své pozice ve straně i ve veřejné politice si tvrdě odpracovali. Tím myslím skutečně odpracovali, ne vyseděli na stranických fórech.
Mnozí jsou aktivní, jsou vidět mezi lidmi, zajímají se o jejich problémy a hlavně se je s nimi snaží řešit. Napadá mě celá řada jmen. Máme je tady v Praze v městských částech. V souvislosti s nedávnými evropskými volbami mohu ale s čistým svědomím zmínit jako příklad Tomáše Zdechovského, který získal téměř 25 tisíc preferenčních hlasů, tedy nejvíc na lidovecké kandidátce, a poskočil na její první pozici. Možná znáte Tomášův blog nebo jeho Facebookovou stránku, kde je krásně zdokumentováno, s jakým nasazením vykonává svou práci. Máme i řadu mladých a aktivních komunálních politiků. Opět zmíním alespoň jedno jméno a to Petra Hladíka, který zastává už druhým volebním obdobím funkci náměstka brněnského primátora. (Petr je také náš další stranický místopředseda.)
Příjemné je, že tento trend nijak nepopírá skutečnost, že KDU-ČSL je stranou pro všechny generace. Pozvolný příchod mladých politiků na scénu tuto skutečnost totiž naopak podtrhává. Myslím si, že toto se dá říci jen o málo politických stranách u nás.
Také si myslím, že to ukazuje na jednu důležitou věc. KDU-ČSL má ve své podstatě zakódované skutečné demokratické principy. Do funkcí se totiž dostávají lidé, kteří si to odpracovali a přesvědčili ostatní, že jsou těmi správnými kandidáty. To také u všech politických stran neplatí. U některých je to dokonce tak, že o obsazení různých volených funkcí rozhoduje úzká skupina lidí nebo nějaké jiné mechanismy.
Jsem moc ráda, že v KDU-ČSL to máme právě takto, v souladu s demokratickými principy. Věřím, že tento trend bude pokračovat. Určitě tomu přispěje i snaha, abychom v KDU-ČSL dokázali dlouhodobě připravovat podmínky pro přirozenou obměnu politiků a především jejich osobní politický růst.
3. KDU-ČSL SE NEBOJÍ ŽEN V POLITICE A POČÍTÁ S NIMI
V dnešní době to zní možná někomu trochu jako klišé. Pro mě je ovšem důležité, že KDU-ČSL chce mít ve svých řadách ženy i muže a že současně neřeší kvóty nebo další umělá opatření, ale dává prostor těm, kdo projeví vůli aktivně pracovat, a současně se strana snaží vytvářet pro to podmínky. V KDU-ČSL se proto jako žena cítím vítána a nemám pocit, že bych musela oproti mužským kolegům nějak více bojovat o potvrzení své existence. To mi připadá jako základ.
V KDU-ČSL máme řadu úspěšných žen v komunální politice i na nejvyšších příčkách. Například, když už jsem zmínila evropské volby, určitě se Vám vybavilo jméno Michaely Šojdrové, velice úspěšné političky.
Důležitý moment pro mě byl ovšem příchod nové místopředsedkyně strany Šárky Jelínkové do funkce. Šárka je současně senátorkou a od roku 2017 předsedkyní Sdružení žen KDU-ČSL. Když se ujímala funkce předsedkyně lidoveckého sdružení žen, pronesla, že se chce zasadit o více žen v politice. Myslí si totiž, že přinesou více empatie a dialogu.
Vnímám to podobně. Myslím si, že ženy mají díky svým životním zkušenostem, zejména v roli matek, určitou schopnost vidět věci jinak. Dokáží být citlivější ve věcech, kde to muži nemají zcela odžito. Věřím také, že mužský a ženský element se přirozeně doplňuje a že by právě proto měl být co nejrovnoměrněji zastoupený v politice. Ne však za každou cenu! Rozhodně bychom ale měli pracovat na změně politického klimatu tak, aby ubylo boje a válčení a přibylo dialogu. To ostatně prospěje všem bez ohledu na pohlaví. To je také důvod, proč jsem si jako cíl svého angažmá v politice vybrala vrátit lidskost a slušnost do politiky.
Jsem ráda, že se KDU-ČSL vydala touto cestou a že je to téma, o kterém dnes můžeme ve straně o něco více diskutovat. Ráda pomohu otevírat ženám dveře do politiky.
A co Vy? Jak vidíte vývoj v KDU-ČSL? Souhlasíte s mými postřehy? Nebo vidíte jiné tendence na naší cestě?
Inga P.