Kam se slupkou od banánu, když bydlím v malém bytě ve městě? Do koše s komunálním odpadem. Všichni tušíme, že to není zrovna ideální řešení. Ale co s tím? Podobnou otázku řeší spousta představitelů měst obcí. Vždyť biologický odpad u nás tvoří pořád ještě až 40 % obsahu černých popelnic.
Skvěle tento problém vyřešili v Miláně. V tomto druhém největším italském městě se podařilo nastartovat sběr potravinového odpadu z domácností celého města už v roce 2014. Tedy nejen z velkých provozoven, jako jsou restaurace nebo hotely, ale i z každého jednotlivého bytu.
Každá domácnost obdržela odvětrávaný koš o objemu 10 l a do něho kompostovatelné pytle. Ty po zaplnění míří do velkých nádob, které jsou sváženy dvakrát týdně. Odpad pak putuje do kompostárny a bioplynové stanice. Míru třídění bioodpadu se tak podařilo navýšit téměř dvojnásobně. Na jednoho obyvatele Milána ho ročně připadá asi 90 kg!Musím přiznat, že mě severní Itálie mile překvapila tím, jak se zde daří prosazovat myšlenky cirkulární ekonomiky. Byla jsem vždy přesvědčena, že těmi, kdo budou inspirovat ostatní, budou především skandinávské země nebo některé země západní Evropy.
V Itálii lze totiž najít i jiná nápaditá řešení. Osvědčil se zde door-to door- systém, tedy systém, kdy obyvatelé nemusejí s odpadem ke vzdálenému kontejneru. Odpad je svážen v pytlech přímo od domů.
A některá města šla ještě dál. Ve městě Cremona probíhá v určité dny přímo na ulici jakýsi směnný obchod mezi obyvateli, kdy lze venku odložit nevyužité věci a oblečení a na oplátku si odnést něco jiného, například knihu nebo hračku. Zavedli zde i samostatného radního pro cirkulární ekonomiku. Na jeho bedrech je komunikace s obyvateli a vysvětlování, jak správně třídit. Zároveň vyjíždí do dalších měst sbírat inspiraci a vyměňovat si zkušenosti.
Představitelé těchto měst se shodují, že klíčovou úlohu hraje úzká spolupráce s odpadovou firmou a hlavně společná komunikace směrem k obyvatelům, a to všemi možnými způsoby. Využívají se letáky, plakáty, webové stránky, rozhlas a televize, aplikace pro smartphony, bezplatné telefonní linky, dopisy do domácností, informace se stávají i součástí výuky ve školách. Že jsou tyto nástroje účinné, dokazují i čísla. Podíl třídění se v některých oblastech severní Itálie vyšplhal až k 80 %.
V návaznosti na novou odpadovou legislativu budou i naše města a obce hledat nové způsoby, jak zlepšit stávající systém nakládání s odpadem. Myslím si, že právě inspirace odjinud a sdílení zkušeností mohou být tím zásadním klíčem k úspěchu. Příklady nejenže inspirují, ale hlavně usnadňují práci a urychlují celý proces.
Inspirujte se u dalších dílů mého miniseriálu o ekologii ve městech:
7. 2. 2020 Severní Itálie je průkopníkem v oblasti nakládání s odpady
14. 2. 2020 Město, kde nejezdí popeláři