Nejistota a obavy z budoucnosti. Pocity, které dnes v nějaké míře prožívá většina z nás. Zranitelné skupiny obyvatel přitom určitě více než jiní. Ze zdravotního hlediska jsou nepochybně nejohroženější skupinou senioři. Méně se už ale hovoří o jiné skupině obyvatel, která má za dnešní situace pádný důvod k obavám, o samoživitelích. Těch je v Česku podle statistik kolem 200 tisíc.
Asi není překvapením, že pro mnohé matky samoživitelky, otce nevyjímaje, hospodařící s už tak napnutým rozpočtem znamená jakékoli, byť minimální, snížení příjmů existenciální potíže. Obzvlášť když se druhý rodič zrovna nehrne do placení alimentů. V případě maminky na ošetřovném, jejíž plat klesne ze dne na den na 60 %, lze přitom jen stěží mluvit o malém výpadku příjmu. Dokážu si dost dobře představit, že chybějících 40 % odpovídá třeba celému měsíčnímu nájemnému. Paradoxní je, že zaměstnanecké ošetřovné je vlastně možná ještě ta lepší varianta. Maminky pracující na brigádnické smlouvy, protože nesehnali práci na částečný úvazek, nedostanou ani to.
Vyřeší potíže dávka mimořádné okamžité pomoci?
Pomoc by v těchto případech měla dávka mimořádné okamžité pomoci od Úřadu práce. Ta by měla pokrýt potřebný rozdíl k zajištění nezbytných výdajů. Alespoň tak o ní mluví ministryně práce a sociálních věcí. A zdá se mi, že na ni dost spoléhá. Doufám tedy, že se neplete. Sama jsem totiž zvědavá, nakolik vstřícní úředníci při posuzování žádostí budou a jak rychle je budou schopni za dnešní situace zpracovávat. Samoživitelé budou potřebovat zaplatit jídlo pro děti hned, ne za měsíc.
Navýšení ošetřovného neprošlo
O to víc mě mrzí, že nebylo schváleno navýšení ošetřovného, jak naše strana KDU-ČSL (a nejenom ta) navrhovala. Vláda sice správně tvrdí, že teď není čas na šetření a debaty o schodku rozpočtu, protože peníze je třeba poslat potřebným co nejdříve, jenže při projednávání prodloužení ošetřovného na to ale zrovna zřetel nebrala.
Neřešila, že týdenní ošetřovné na angínu není totéž, co výpadek příjmů na celé měsíce. Musím přiznat, že mi to celé připomnělo nedávné schvalování navýšení rodičovského příspěvku, kdy se také přistoupilo ke střídmější polovičaté variantě a část rodičů s dětmi do 4 let byla hozena přes palubu. Takto si prorodičovskou vstřícnou politiku zrovna nepředstavuji.
Nákupy samoživitelům pomáhají vyřešit samosprávy. Některé.
Peníze ale nejsou jedinou překážkou, kterou musí samoživitelé nyní řešit. S malými dětmi se v mnoha případech nedostanou ani na nákup. Pokud tedy nepředpokládáme, že cesta s dětmi do supermarketu je totéž, co doporučovaná procházka na čerstvém vzduchu.
Toto si naštěstí uvědomily mnohé samosprávy. Nákupy a další běžné pochůzky tak nenabízejí jen seniorům, ale automaticky i pro maminky samoživitelky.
Dají se domácí úkoly zvládnout přes mobil?
Komplikovanější je pro samoživitele i domácí výuka. Počítač s připojením na internet a tiskárna totiž nutně nemusí být běžnou součástí domácnosti jako třeba pračka a lednička. I když to možná pro mnohé zní nepředstavitelně, řada maminek řeší s dětmi domácí úkoly přes internet v mobilu.
Samoživitelé nečekají s rukama v klíně
Rodiče samoživitelé jsou naštěstí zvyklí pomáhat si mezi sebou navzájem. Pokud byste hledali solidárnost, měli byste začít právě tady. Asi před třemi roky vznikla na sociálních sítích otevřená skupina, která sdružuje matky samoživitelky. Skrze ni si členové předávají rady, materiální pomoc a v mimořádných situacích, jaká je třeba dnes, si finančně vypomáhají s nákupem potravin a nezbytné drogerie.
Skupina funguje i jako nezisková společnost Klub svobodných matek. Ta také jako vůbec první zareagovala na vzniklou situaci a už 11.3. (!) spustila mimořádný program pomoci v nouzi, kde mohou samoživitelé žádat o jednorázovou finanční pomoc ve výši 2 tisíc korun. Původně vyčleněná částka 200 tisíc korun pro 100 rodičů samoživitelů je dnes již dávno pryč, nicméně program běží díky dárcům z řad veřejnosti a firem dál. Na tuto pomoc se postupně nabalují i další dobrovolní dárci, kteří nabízejí třeba poukázky na nákup nebo obědy s rozvozem. Pomocnou roku nabídly i počítačové firmy, které vybraným rodinám darovaly počítače.
Jak dál? Nejhorší je nejistota.
Bohužel jsme ale stále ještě na začátku. V tuto chvíli nikdo neví, jak dlouho budou zavřené školy ani jak se osvědčí mimořádné dávky od Úřadu práce. Nejistota ohledně vývoje koronavirové pandemie, i nejasný postoj vlády bohužel situaci samoživitelů nepomáhá. Rodiče samoživitelé budou v každém případě ještě pomoc rozhodně potřebovat. Dočkají se skutečné pomoci ze strany státu nebo se budou muset nadále spoléhat sami na sebe a vstřícnost dárců a nadací?
Inga Petryčka