Za sedmero horami a sedmero řekami leží město, kde nemají popelnice. Také vám to zní neuvěřitelně? Ona je to ale pravda. Řeč je o malém asi dvoutisícovém městě Kamikatsu v Japonsku, které již roky funguje podle principů cirkulární ekonomiky. Takže ne, obyvatelé zde opravdu neházejí odpadky z okna rovnou na ulici. Toto město je totiž (téměř) bez odpadu, tedy zero-waste.
Se zero-waste městy se v poslední době setkáváme docela často. Většinou jde ale o pilotní projekty fungující jen několik málo let. Kamikatsu je jiné. Projekt bezodpadového města zde byl spuštěn už v roce 2003 a v současné době zde recyklují více než 80 % procent svého odpadu.
Jak takové město funguje?
- Každý obyvatel je za svůj odpad sám odpovědný. Ve městě tak nejsou popelnice, nejezdí zde popelářská auta. Lidé musí odpad sami vytřídit, umýt a odnést do recyklačního centra.
- Celkem se zde třídí neuvěřitelných 45 různých typů odpadu. Ještě v devadesátých letech přitom město třídilo „pouhých“ 9 druhů odpadu. Kovy se například třídí do 5 různých kategorií, plasty do 6 a papír dokonce do 9.
- Pracovníci recyklačního centra dohlížejí na správné vytřídění a pomáhají se správným zařazením toho kterého odpadu.
- Součástí centra je i obchod, do kterého je možné odnést věci, které už místní nepotřebují. Zdarma se zde dá sehnat elektronika, oblečení nebo nábytek. Ročně obchodem projdou výrobky o celkové hmotnosti kolem 15 tun.
- Město provozuje šicí dílnu, kde ženy přešívají starý textil a vyrábějí z něj například plyšové hračky nebo kabelky.
- Materiál, který nelze vytřídit (např. jednorázové plenky nebo dámské hygienické potřeby), míří ke spálení. Aby se tento podíl odpadu nadále snižoval, přicházejí představitelé města s novými projekty. V roce 2017 začalo město například rozdávat rodinám s nově narozeným dítětem textilní plenky.
- Organizace, která má ve městě celý program na starosti, vzdělává i místní podnikatele, které podle míry recyklace hodnotí a uděluje jim speciální zero waste certifikáty. Do projektu se postupně přidávají i podnikatelé mimo obec.
Vedení města Kamikatsu připouští, že začátky nebyly lehké a trvalo nějakou dobu, než si obyvatelé zvykli. Ale jak je vidět, nový systém se podařilo prosadit a místní ho vzali za svůj.
Je jasné, že podobný model je jednodušší zavádět v malém městě. Těžko si něco v takovém měřítku představit třeba u New Yorku. O to tady ale nejde. Důležité je zjištění, že zero waste města nejsou utopií. Že principy cirkulární ekonomiky jsou aplikovatelné a opravdu fungují.
V cirkulární ekonomice totiž podle mě platí více než kdekoli jinde, že nemá cenu vymýšlet vymyšlené. Proto jsou do budoucna tak důležitá všechna současná zero waste města, ať už v jakékoli fázi svého vývoje. Zavedené a osvědčené metody totiž mohou být inspirací pro ostatní.
Inga Petryčka
Inspirujte se u dalších dílů mého miniseriálu o ekologii ve městech:
7. 2. 2020 Severní Itálie je průkopníkem v oblasti nakládání s odpady
14. 2. 2020 Město, kde nejezdí popeláři