Také se vám při běhání nebo při procházce v parku stává, že vidíte na zemi odhozenou plechovku nebo obal od bonbónů a vy tento nepořádek seberete a odnesete do nejbližšího odpadkového koše? V tom případě provozujete plogging, ačkoli o tom možná ani nevíte.
Pojem plogging pochází ze švédského slova „plocka“, tedy sbírat, a anglického výrazu pro běh, „jogging“. Jde tedy, jak název napovídá, o kombinaci běhu a sbírání odpadků. Tento sport vznikl ve Švédsku v roce 2016 a od té doby získal miliony příznivců po celém světě.
Oproti klasickému běhání zapojujete při ploggingu mnohem více svalových partií. Kvůli sběru nepořádku se musíte pravidelně shýbat nebo ještě lépe udělat dřep. Navíc taška s odpadky vytváří další zátěž, což je údajně pro tělo také přínosné. Skvělé je, že si tempo můžete určovat podle své kondice a je úplně jedno, jestli uběhnete jeden nebo deset kilometrů. Pokud neběháte, stačí i svižná procházka. A sbírat odpadky lze ostatně i při jízdě na kole. Každý zvednutý odpad se počítá.
Abyste mohli s ploggingem začít, nepotřebujete žádné extra vybavení. Stačí pohodlné sportovní boty a oblečení, pytel na odpadky a rukavice. Ideální jsou ty zahrádkářské s pogumovanou dlaní, jsou přece jen prodyšnější a pro běh tedy vhodnější. Někteří nadšenci si s sebou dokonce berou i více barevných pytlů, aby mohli odpadky hned při běhu třídit.
V zahraničí je plogging vcelku běžnou záležitostí, organizují se tam i skupinové běhy. U nás již má ale také své příznivce. Jeho propagátory jsou i známé osobnosti. Zkuste kouknout na sociální sítě, jistě tam naleznete ploggující běžce se svého okolí, kteří sdílí obrázky se svými úlovky.
S ploggingem zabijete, jak se říká, dvě mouchy jednou ranou. Zlepšíte si fyzičku a k tomu uděláte něco pro své okolí. Navíc si možná začnete více všímat toho, co jste zatím opomíjeli. I když to totiž na první pohled vypadá, že to s těmi odhozenými odpadky není tak strašné, není to tak úplně pravda. S prázdnou domů, respektive do koše či popelnice, rozhodně nepřijdete.