Skládky už brzy nebudou to, co bývaly. Nebude na nich končit odpad, který by šlo dále využít. Významně naroste objem recyklace, což přinese menší požadavky na stále cennější nerostné suroviny. To je budoucnost odpadového hospodářství, ke které směřujeme a ke které jsme se v rámci udržitelného rozvoje zavázali.
Cíl je tedy jasně daný. To, jaká k němu povede cesta, bude ale záležet i na každém z nás. Základním kamenem úspěšné recyklace totiž vždy bude správné třídění odpadu. A to začíná u každého doma.
Není nejmenších pochyb o tom, že třídění odpadu se stalo běžnou součástí našich každodenních životů. V pomyslné evropské soutěži končíme každoročně na stupních vítězů. Neznamená to ale, že bychom neměli rezervy nebo bychom neměli hledat nové způsoby, které by nás mohly posunout dál.
Zjednodušit a zefektivnit domácí třídění přitom vůbec nemusí být složité. Nádoby, do kterých se různé druhy odpadu odkládají, jsou jasně kategorizovány podle barev. Co druh odpadu, to jiná barva. Když si tak domů pořídíte stejně barevné nádoby, sáčky nebo pytle, do kterých budete jednotlivé typy odpadu třídit, výrazně si usnadníte práci. Použité baterie tak pak například automaticky vyhodíte do připraveného červeného sáčku, a nestane se, že by skončily v komunálním směsném odpadu.
Zkušenosti ukazují, že k třídění mohou výrazně pomoci místní samosprávy. Stačí, když barevně odlišené pytle či nádoby poskytnou svým obyvatelům zdarma. Významně to pomáhá především při prosazování nového typu separovaného odpadu, například bioodpadu.
Největší motivací jsou nicméně bezesporu peníze. Kdo důsledně třídí, měl by platit nižší poplatky za odpady. To mi přijde fér. Ke zjištění, kdo a jak plní odpadové nádoby, pomáhají QR kódy. Jejich umístěním na kontejnery a popelnice získávají představitelé samospráv skvělou zpětnou vazbu, podle které mohou flexibilně přizpůsobit svozy. Ušetřit tak mohou v konečném důsledku všichni. Uživatelé popelnic tím, že třídí, samosprávy zase díky efektivnějšímu a tudíž levnějšímu svozu.