Inspirativní setkání se senátorkou a starostkou Prahy 10 Renatou Chmelovou

¨

Praha 10 je ve své podstatě páté největší město u nás, jak mi připomněla jeho současná starostka Renata Chmelová. Ta je současně od roku 2016 senátorkou za stejný volební obvod. Úřadu starostky se ujala po loňských komunálních volbách. V politice však není žádným nováčkem. Stojí za celou řadou aktivit a projektů na Praze 10. Hlavně ale stojí vždy na straně lidí a to se mi na ní líbí nejvíce.

Renata Chmelová stála například v čele kampaně proti zástavbě přírodního parku Hostivař-Záběhlice. A možná jste o ní slyšeli také v souvislosti s kampaní proti stavbě nové radnice Prahy 10 na Hagiboru. Kampaň s názvem Stop miliardové radnici byla úspěšná. Naštěstí zvítězil zdravý rozum. Taková hromada peněz může posloužit jinde mnohem lépe. 

Vydala jsem se paní senátorku navštívit. Je to inspirující osoba, takže bych se s vámi ráda podělila o několik postřehů z našeho rozhovoru.

Ochrana životního prostředí začíná u drobností, ale vyžaduje též systematický přístup

S ohledem na dlouholeté angažmá paní senátorky v otázkách životního prostředí mě zajímal její pohled na toto téma. Zdůraznila, že kromě konkrétních aktivit jsou důležitá systémová pravidla. Ve své roli starostky se proto chopila tvorby pravidel pro vyjednávání s developery při vstupu do území. Chtějí mít jako městská část jasně dané, co vše musí developer splnit, aby mohl realizovat na Praze 10 určitý záměr. Nejde přitom jen o abstraktní normy, ale i zcela konkrétní požadavky typu záchyt dešťové vody. Jak upozornila, jde o to, aby byla pravidla jasná předem, aby platila pro všechny a aby byla transparentní. Pokud jsou pravidla transparentní, pak je lze těžko obcházet, nebo dokonce „sjednávat“ nějaké výjimky takzvaně za zavřenými dveřmi.

Když se Renata Chmelová stala starostkou, už v prvních dnech ve funkci měla několik schůzek denně. Všimla si, že na každé poradě je připravené občerstvení s vodou v PET lahvích. Ihned se zasadila o změnu a od té doby mají na úřadě vodu v karafách. Drobnost, řeknete si, ale přesně o tom to je.

Jak sama připomněla, je to o těch drobnostech a hlavně každém z nás. V debatě jsme se dostaly i k otázce nakládání s odpady. Tříděný odpad je dnes už norma. Ale Renata Chmelová připomíná, že „nejlepší odpad je ten, který nevznikne“. Přesně. Pokud chceme žít ekologicky, měli bychom se tím řídit a přemýšlet, jak můžeme produkci odpadů předcházet.

Když jsem pátrala po inspiraci pro ekologičtější fungování měst, zmínila paní senátorka zajímavý projekt, který mají na Praze už od roku 2007. Jedná se o projekt „Strom za každé narozené dítě od roku 2007“. Od vzniku projektu tímto způsobem vysázeli už několik tisíc stromů. Pravda, v současnosti už mají trochu problém s místem pro novou výsadbu, ale stále projekt v určité podobě drží. Líbí se mi ta symbolika.

Také mě zaujal projekt revitalizace veřejného prostoru na sídlišti Zahradní Město. Krom jiného tu budují podzemní nádrže na zachytávání dešťové vody, které budou sloužit k zavlažování zdejších stromů. To je příkladný způsob hospodaření s vodou v krajině.

Péče o rodinu jako základ sociální politiky

Sociální otázky a pomoc potřebným berou na Praze 10 vážně. Podle toho, co mi říkala Renata Chmelová, by mohli jít dokonce příkladem ostatním. 

I v těchto věcech Renata Chmelová usiluje o to, aby se problémům předcházelo. V rámci tvorby strategického plánu mapují potřeby rodin. Chtějí vytvořit rámec systémové pomoci v krizi, ale současně se zaměřit na prevenci, aby se krizím předcházelo. Mají své projekty na podporu samoživitelů. Intenzivně se zabývají pomocí s bydlením u sociálně slabších rodin. Překvapilo mě, co říkala starostka Chmelová, že na Praze 10 vydávají na sociální podporu jednou tolik, než vydává Praha 4, která je mnohem větší.

Renata Chmelová se touto oblastí zabývá i jako senátorka. Mimo jiné je iniciátorkou ústavní stížnosti proti tzv. bezdávkovým zónám, které prakticky umožňují vyhlásit celé město za takovou zónu a znemožní lidem pobírat dávky na bydlení. Jak sama uvedla, pokud se například odstěhuje týraná žena od partnera, stane se navíc ještě ke všemu obětí tohoto opatření.

Renata Chmelová se zabývá dvěma oblastmi, které mě osobně také zajímají a dávají mi smysl. Životní prostředí i sociální oblast jsou záležitosti, které se dotýkají bezprostředně každého z nás. Jsem ráda, že má Renata Chmelová chuť a vůli věci zlepšovat a že to dělá právě tak, jak to dělá. Je pro mě inspirací a také důkazem, proč potřebujeme ženy v politice. 

Inga Petryčka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.