České firmy a vědci vs. koronavirus – 1:0

¨

Z palíren odjíždí nákladní auta s dezinfekcí, 3D tiskárny vyrábí respirátory, z ČVUT s železnou pravidelností přicházejí zprávy o nových unikátních pomůckách pro zdravotníky, oděvní firmy šijí místo značkových košil látkové roušky, dovoz až domů nabízejí nejen pizzerie, ale i čajovny. České firmy a výzkumná centra nespí na vavřínech. Naopak. Řada z nich dokázala bleskově zareagovat na vzniklou situaci a změnila v nouzovém stavu svoji strategii.

Zatímco vládní představitelé při propuknutí epidemie koronaviru šokovaně přešlapovali na místě, hledali odůvodnění pro nedostatek roušek a respirátorů a vydávali nová a nová opatření stylem „odvolávám, co jsem odvolal,  přikazuji, co jsem přikázal“, mnohé české společnosti a vědecké týmy už zbrojily. Některé přeorientovaly svoji výrobu na produkci chybějících výrobků, jiné propojily svoje síly a know-how při vývoji nových ochranných pomůcek, další nabídly zdarma svůj software ostatním hráčům na trhu. Ze své vlastní vůle a navíc v době, kdy se ještě o finančních injekcích v podobě dotací ani neuvažovalo.

Zkusila jsem sepsat takovou malou ochutnávku toho, co všechno už české firmy, univerzitní týmy nebo IT odborníci za těch několik málo týdnů dokázali stihnout. Musím říct, že je opravdu z čeho vybírat. Mám z toho radost. Jsme skutečně šikovný národ, jak řekl jeden nejmenovaný politik, když ještě nebyl premiérem.

Dezinfekce nahradila rum i lepidlo

Mezi prvními nabídly pomocnou ruku chemické laboratoře univerzit, které začaly ve velkém vyrábět dezinfekci na ruce i povrchové plochy. Začali jim asistovat výrobci destilátů a postupně se přidávaly další firmy a školy. Dezinfekci tak produkuje třeba ČVUT, ostravská Vysoká škola báňská nebo společnost Stock Plzeň Božkov. Jmenovaná firma se rozhodla zdarma vyrobit malé lahvičky s dezinfekcí na ruce pro pracovníky v obchodech a potravinářských podnicích nebo pro zdravotníky. Velké kontejnery s dezinfekcí nabídla Plzeňskému kraji a městu.

Čistící gely na ruce vyrábí mimo jiné také brněnská kosmetická firma For Life & Madaga, protože kosmetické salóny, kterým své výrobky dodávala, byly uzavřeny. Na dezinfekci přesedlal i výrobce lepidla Herkules a velikonočních barev OVO, družstvo Druchema.

Respirátory jako novinka z dílny 3D tiskáren

Za vědci z ČVUT jde zásluha na vývoji respirátorů nejvyšší ochranné třídy, které se tisknou na 3D tiskárně. A zdaleka nejen to. Díky nim byla spuštěna výroba zcela nových masek, jejichž základ tvoří maska potápěčská a výrazně účinnější a navíc opakovaně použitelný vojenský filtr. Ten dodávají, jak jinak, české firmy. Nelze nezmínit ani připravovaný nový plicní ventilátor nebo mobilní aplikaci, která má pomoci vyhnout se davům. Všechny tyto projekty se rozběhly neuvěřitelnou rychlostí díky spolupráci vědců, lékařů, odborných firem a, co je možná nejdůležitější, financování z darů ze soukromé sféry.

Respirátor z dílny výzkukmného týmu CIIRC ČVUT vytištěný na 3D tiskárně
(Foto: Martin Suda, CIIRC ‰VUT)

V polovině března představila 3D tištěné ochranné štíty také společnost Prusa Research. Zdravotníkům jich doteď rozdala přes 40 tisíc. Tiskové soubory jsou k dispozici zdarma a tiskařská komunita se postupně k výrobě přidává.

Do zdravotnictví dodává štíty zdarma třeba i brněnský výrobce kapslí do nápojů Waterdrop. Na jejich výrobě se podílí chráněná dílna a za jejich vývojem stojí skupina několika firem. Výrobci upozorňují, že štíty nejsou certifikované, že jde o rychlou improvizaci, aby mohli reálně pomoci. Sdílím jejich názor, že za situace, kdy není k dispozici žádný jiný ochranný prostředek, o certifikaci opravdu nejde.

Jiná brněnská firma, Respilon, zase v polovině dubna spouští prodej nových vlastních masek z nanovláken s oxidem mědi, který by měl virus nejen zachytit, ale údajně i zahubit.

Termokamery naleznou nemocné i v davu

Jak před několika dny upozornil Tomáš Zdechovský, firmě Workshell, za kterou stojí dva absolventi ČVUT, se podařilo vyrobit nový typ termokamery, která dokáže ve skupině lidí upozornit na osoby se zvýšenou teplotou. Může tak výrazně pomoci při odhalování potenciálně nakažených. Tedy mohla by, kdyby česká vláda koupila právě tyto výrobky a ne kamery ze zahraničí.

Kamenné obchody se mění ve virtuální

Jedinou možností, jak udržet v chodu uzavřené prodejny, je prodej přes internet. Ti, kteří s touto formou podnikání nemají zkušenosti, mohou využít kolegiální nabídky pomoci a vypůjčit si software zdarma.

Společnost Solvertech nabízí zdarma svůj logistický software na plánování rozvozových tras. Provozovatel platebních terminálů Global Payments zase spustil aplikaci, která umožňuje obchodníkům bez vlastního e-shopu prodávat své zboží na sociálních sítích.

Podobně pomáhá i zakladatel největšího internetového obchodu potravin Rohlík.cz Tomáš Čupr. Rozjel iniciativu NakupBezpecne.cz, díky které mají prodejci možnost založit si jednoduchý online obchod. Zákazníci se tak mohou dostat i k obchodům v menších obcích, které na webu nejsou. Vyberou si zboží a vyzvednou si ho přímo v obchodě bez čekání a bez front. Nemocným a seniorům se nákupy rozváží až domů.

Rohlík zároveň odstartoval i rozvoz trvanlivých potravin, drogerie a domácích potřeb po celém Česku, tedy nejen kolem velkých měst, kde jinak e-shop funguje. V minulých dnech také operativně rozšířil svoji činnost i na zcela uzavřené obce na Moravě a další expanzi plánuje v nejbližší době. Již teď je přitom tento internetový supermarket schopen obsloužit dvacet zákazníků každou minutu, vyřizuje o 50 % více objednávek než před vyhlášením nouzového stavu.

Restaurace vaří dál: do okýnka nebo k rozvozu

Dodavatel pokladních systémů Storyous rozjel web kde-se-najim.cz, který sdružuje zavřené restaurace. Zájemci si zde objednávají jídlo k vyzvednutí nebo donášce. Na web se přidalo už přes 1600 podniků.

Jídlo si objednáte on-line nebo vyzvednete v okýnku

Podporu těžce zkoušeným restauracím nabídl i již zmiňovaný prodejce potravin Rohlík. Nově zaváží i hotová jídla z vybraných vyhlášených restaurací.

V médiích pak určitě každý zaznamenal chvályhodnou aktivitu restaurací po celé zemi, které zdarma vaří a vozí jídlo pro zdravotníky, policisty či hasiče.

Roušky k dispozici na každém rohu

Respirátory a roušky nejsou“, hlásily nedávno nápisy snad na všech tuzemských lékárnách. Uplynulo několik dní a všechno bylo jinak. Česko zaplavily roušky textilní.

Česko šije roušky

Kdo si ji nevyrobil sám podle některého z dostupných návrhů, neměl problém s jejím nákupem ve svém okolí. Do šití roušek se zapojili jednotlivci, obce, města, charity i celé velké oděvní společnosti věhlasných značek. Některé společnosti rozdávají látku zdarma, jiné poskytují zdarma i již hotové roušky

Česká republika má nevídaný inovační potenciál

Mám pocit, že o Česku se nikdy nehovořilo jako o inovačním centru evropského formátu. Spíše to vypadalo, jako by nám západní technologický vlak tak trochu ujížděl. Musím ale přiznat, že současná situace vrhá na tuto problematiku zcela nové světlo.

Čeští vědci, kterým výborně sekundují české firmy, dokázali, že disponují nevídaným inovačním potenciálem. Každý se snaží pomáhat v rámci těch profesí, které umí, a v mnoha případech to dělá úplně zdarma a ve volném čase. Už samotná iniciativa Covid19cz, kde se spojily české technologické špičky, aby státu nabídly své znalosti, kapacity a možnosti v boji proti koronavirové nákaze, považuji za zcela ojedinělý.

Česká republika je země s obrovským inovačním potenciálem

Je načase, aby si českého potenciálu začala vážit i česká vláda a myslela na něj, až zase bude plánovat nákupy v Číně nebo kdekoli jinde. A to nejenom teď, ale také v nejbližších měsících. Bude třeba v maximální možné míře využít obrovské kupní síly veřejného sektoru, tedy zmobilizovat veřejné instituce, aby svými nákupy podpořily české výrobce a pomohly jim tak dostat se zpět na nohy.

A napadá mě ještě jedna věc. Koronavirová krize ukázala jednu důležitou skutečnost. Šetřit se dá na mnoha frontách, ale rozhodně ne na vědě a výzkumu. Současná situace je toho důkazem.

Inga Petryčka

Jeden komentář

  1. Luboš Ton

    Milá paní Ingo, k tomu už opravdu není co dodat. Shrnula jste vše naprosto dokonale. Snad jen, že i desetitisíce neznámých lidí se podílí na zvládnutí této těžké doby. Například moje partnerka, která pracuje na očním v ÚVN, po jednodenním školení, oblékla „skafandr“ a nastoupila na příjem případných nemocných.
    Luboš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.