Znečištěné ovzduší přispívá podle studie k úmrtí na COVID víc, než bychom čekali

¨

Znečištěné ovzduší přispívá k výrazně vyšší úmrtnosti na COVID-19. V České republice o celých 29 %. Tvrdí to německo-kyperská studie, kterou zpracoval vědecký expertní tým.

Studie byla zveřejněna na konci října v odborném magazínu Cardiovascular Research a podíleli se na ní zástupci hned několika univerzit společně s vědeckým ústavem zaměřeným na výzkum kardiovaskulárních onemocnění a chemického institutu.

Odborníci tvrdí, že pokud člověk dlouhodobě žije v oblasti se znečištěným ovzduším a nakazí se koronavirem, pak se negativní dopady viru na jeho organismus výrazně násobí. Pokud tento člověk má navíc nemocné srdce, mohou tyto tři aspekty vést k jeho selhání.

Celosvětově souvisí úmrtí na koronavirus a znečištěné ovzduší v 15 %. V Evropě je to konkrétně 19 %, v Americe 17 % a ve východní Asii asi 27 %.
Tato konkrétní fakta musíme podle mě brát s určitou rezervou. Za úmrtími jistě stojí celá řada dalších faktorů, zdravým životním stylem počínaje a celkovým zdravotním stavem konče.

Nicméně i tato studie pro nás může být dalším důkazem o tom, že zelená ekonomika a snižování emisí, ke kterým se Evropa a nyní už i Amerika zavázala, má smysl. Nejde tady jen o klimatické změny, které mohou být pro mnohé příliš abstraktním pojmem, pod kterým si představí tání ledovců někde na Antarktidě. Tady jde opravdu o životy každého z nás.

Podrobně jsem o dopadech životního prostředí na naše zdraví a úmrtnost psala již v článku Životní prostředí v ČR má na kontě každý rok více než patnáct tisíc úmrtí. Co s tím?.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.