Životní prostředí je pro mě osobně jedno z nejdůležitějších témat. I z toho důvodu jsem byla velmi poctěna, když mě oslovil Martin Zelinka, zástupce Rozvojového programu OSN pro Ukrajinu (United Nations Development Programme in Ukraine) s návrhem uspořádat workshop pro zástupce veřejného sektoru na Ukrajině na téma ochrana životního prostředí.
Slovo dalo slovo a tak jsem 4. listopadu vedla seminář pro více než 70 účastníků z různých koutů Ukrajiny, kteří pracují pro tamní města a obce nebo se věnují rozvojovým projektům v neziskové sféře. Seminář proběhl pod záštitou UNDP Accelerator Labs, což je ve své podstatě síť inovačních laboratoří v 78 zemích včetně Ukrajiny, která má ve svém poslání sdílet know-how pro rozvoj v ekonomické, sociální a environmentální sféře.
Protože si myslím, že nejlépe se poselství ochrany životního prostředí předává prostřednictvím konkrétních projektů, které jsou navíc snadno realizovatelné, volba padla na kompostování. Seminář nesl název „Nespaluj, kompostuj!„. Celé to tedy bylo v duchu výzvy, aby se účastníci workshopu sami pustili do kompostování.
Zásadní samozřejmě bylo vysvětlit, proč to je důležité a že i takto zdánlivě malá akce může přispět k něčemu tak komplexnímu a těžko uchopitelnému, jako je zlepšení životního prostředí.
S ohledem na profesní působení účastníků semináře samozřejmě nešlo o to, aby si na svých zahrádkách zřídili kompost (i když i to bylo součástí výzvy), ale aby se na téma dívali komplexněji. Proto jsem jim nabídla příklady dobré praxe českých měst, které investují do třídění bioodpadu a jeho následné zpracování, ale ukázali jsme si též příklady projektů, které inspirují a motivují k třídění a kompostování ve školách a dělají osvětu mezi dětmi.
Můj záměr však nebylo pouze ukázat, proč je kompostování důležité a říct, jak na to. Chtěla jsem také povzbudit. Sama vím, jak je náročné některé myšlenky prosadit nebo uvést do praxe. A když si představím podmínky na těžce zkoušené Ukrajině, byla by škoda, kdyby pokusy udělat něco pro lepší životní prostředí padly na oltář každodenního boje o moc.
Snažila jsem se též vysvětlit, že změna přístupu k odpadovému hospodářství má i své ekonomické přínosy, jelikož jsem vnímala občasné obavy, zda tuto cestu vezmou tamní občané za své. Občas padla připomínka, že se nám to v České republice mluví o zlepšování životního prostředí, když jsme na tom ekonomicky násobně lépe než Ukrajina. Tuto námitku je třeba brát s pochopením. A pro mě je to impuls pro další práci do budoucna.
V každém případě mám z průběhu semináře radost. I zpětná vazba byla pozitivní. Pokud vládnete ukrajinštinou, můžete se podívat na záznam semináře na videu. Také si můžete stáhnout mou prezentaci.
Pokud byste měli zájem o seminář v podobném duchu, můžete mě kontaktovat na emailu inga@petrycka.cz. Konkrétní téma a podrobnosti domluvíme společně. Seminář je možné uskutečnit v českém jazyce, angličtině nebo ukrajinštině.