Jsme zvyklí postarat se o sebe sami
„Co si neuděláš, to nemáš.“ „Voják se stará, voják má.“ Takto popisují starostové a starostky pomoc, která se jim dostala v době koronavirové krize od vlády. Představitelé obcí se, podle svých slov, museli spolehnout sami na sebe a poradit si v rámci svých možností. Nemohli příliš počítat s tím, že by mohla přijít materiální nebo finanční pomoc zvenčí.
Nelichotivé hodnocení vlády ze strany samospráv vyplynulo z průzkumu, jak letošní koronavirovou krizi zvládly naše města a obce. Zapojilo se do něj na 800 starostů či starostek, přičemž téměř čtvrtina z nich uvedla, že jim vláda se zvládáním krize nepomáhá (více informací zde). Velká většina z nich své tvrzení ještě podpořila rezolutním nesouhlasem se snížením financování obcí v souvislosti s pomocí podnikatelům. „Dokážeme se o své občany postarat sami. Potřebujeme ale, aby nám vláda nesahala do rozpočtů,“ zaznělo mimo jiné v dotazníku.
Hlavně uklidnit občany a nešířit paniku
Musím uznat, že obce se o své obyvatele opravdu postaraly na výbornou. V mnoha případech i nad rámec toho, co by se od nich očekávalo. Průzkum ukázal, že především v malých obcích cítili starostové povinnost v první řadě uklidnit obyvatele. Ti mohli, podle nich, pod vlivem médií cítit nejistotu nebo dokonce paniku. Soustředili se proto na to, aby se aktuálně vydaná opatření dostala k lidem v jasné a srozumitelné formě. „Překládali jsme mnohdy chaotická nařízení do lidštiny,“ říkají v nadsázce. Dokážu si představit, kolik práce to znamenalo, když ke změnám docházelo i několikrát denně. Obzvlášť pro neuvolněné starosty a jejich kolegy.
K informování občanů používaly obce všechny dostupné možnosti. Část zřídila speciální webové stránky, zbytek poskytoval tyto informace v odkazech na titulní stránce obecního webu. Dalšími informačními kanály byly facebook, obecní rozhlas, letáčky distribuované do domácností a plakáty na veřejných prostranstvích nebo adresné e-maily a krizové sms.
Koronavirová krize se pro některé obce stala impulsem k pořízení aplikace do chytrých telefonů. V té občané naleznou všechny aktuální důležité informace z webových stránek na jednom místě. „Speciální internetové stránky jsme nevytvořili, pečlivě jsme informovali na současných stránkách a pořídili jsme mobilní aplikaci V OBRAZE,“ objevilo se v dotazníku.
Na vesnicích zase starostové udržovali pravidelný telefonický kontakt s opuštěnými seniory.
Výborný nápad měli v několika malých obcích. V obecním rozhlase tam hráli písničky na přání, aby si tak mohli občané mezi sebou navzájem poděkovat. Lidé navíc na úřad zasílali různé obrázky a fotografie, které byly zveřejňovány na sociálních sítích. „Cílem bylo propojovat občany, když se uzavírali doma,“ vysvětlovali starostové v dotazníku.
Roušky od místních švadlen a firem, štíty z obecní 3D tiskárny
Drtivá většina obcí nechávala pro své občany šít textilní roušky. Některé je pak poskytovaly zdarma všem občanům, jiné se soustředily především na seniory. „Pro všechny občany starší 69 let jsme společně s dobrovolníky rozvezli anti-covid balíček: dezinfekci na ruce s rozstřikovačem, v obci ušitou roušku a dvoustránkový návod, jak se chovat v krizové situaci,“ vyjmenoval jeden ze starostů.
Na mnoha místech se objevily automaty s rouškami. Našly se ale i takové obce, které poskytly roušky i prodavačům do místních obchodů, lékařům a dalšímu zdravotnickému personálu ve zdravotních střediscích, pracovníkům na poště nebo na čerpacích stanicích a do všech škol a školek. „Chtěli jsme tak zachovat obslužnost naší obce,“ objasnili starostové.
Několik měst distribuovalo vedle roušek i ochranné štíty a jedna obec pořídila pro své potřeby 3D tiskárnu na výrobu vlastních štítů pro hasiče, obchod, lékaře nebo do školy. Za cenu materiálu je pak nabízela i obcím v okolí.
Dezinfekce a mýdlo do každé domácnosti
Svůj vlastní systém si každá obec našla i v distribuci dezinfekce. Někde byla zdarma pro všechny domácnosti, jinde byla stáčena do nakoupených lahví u hasičů, na poště nebo na obecním úřadě. Některé samosprávy zajistily do domácností i mýdla nebo hydratační krémy na ruce. „Každá domácnost od nás dostala antibakteriální mýdlo, a to včetně chalupářů,“ popsal jeden ze starostů. Dezinfekci řada obcí dodávala i lékařům, do obchodů, do banky nebo hasičům a policistům.
Pravidelná dezinfekce na veřejných prostranstvích a v obecních budovách se stala součástí obecního života, samozřejmostí bylo i pořízení dezinfekčních stojanů u zastávek, hřišť a na dalších místech s větším množstvím lidí. „V rámci města bylo zřízeno téměř 100 míst s dezinfekčním dávkovačem, které pravidelně doplňujeme,“ vyčíslil do dotazníku jeden z představitelů malého města.
Školní jídelny vařily seniorům i záchranářům
Vedle nákupů či odvozu k lékařům nabídly obce seniorům v mnoha případech i dovoz obědů ze školní jídelny zdarma. Jako výraz vděku poskytovaly obce obědy zdarma i pro složky integrovaného záchranného systému. Dotované obědy do krabiček si pak mohli objednávat i rodiče dětí, které zůstávaly doma. Jsem přesvědčena, že toto mnoho rodičů pracujících v režimu home office uvítalo.
Některé obce a města rozvážely seniorům balíčky s ovocem, jiné jim nakoupily vitamíny. Na některých místech byly zájemcům rozváženy knihy z místní knihovny, časopisy a denní tisk. „Pro občany nad 70 let jsme nakoupili vitamin C, pro seniory a děti jsme zajistili potraviny z potravinové banky (mléko do škol, tuky a sýry), ve spolupráci s policií pak také omalovánky a kvízy pro děti a křížovky pro seniory. Od výrobce jsme získali pro děti i dětský časopis,“ vypsal do dotazníku nadstandartní služby jeden z dotazovaných.
Starostové inspirují starosty
Vedle již zmíněných aktivit popsali starostové a starostky v dotazníku i další specifické druhy pomoci, které ve svých obcích nabízeli. Myslím si, že právě takové nápady by se mohly stát cenným zdrojem inspirace i pro jejich kolegy z dalších měst a obcí pro případné příští krizové období. Připravila jsem proto takový malý přehled.
- Postavení stanů na místech, kde se kvůli nutným rozestupům tvořily dlouhé fronty, aby lidé nemuseli stát venku v dešti: před zdravotním střediskem, poštou, obecním obchodem atd.
- Odpuštění nebo snížení nájemného v nebytových prostorech v majetku obce
- Odložení splatnosti poplatku za popelnice a stočné
- Půjčování knih z knihovny i pro neregistrované čtenáře
- Kopírování a tisk materiálů pro všechny žáky zdarma
- Zřízení krizové telefonní linky
- Propagace místních podnikatelů jako pomoc pro jejich restart
- Poradenské služby pro zpracování žádostí o dotace z vládních programů
- Nabídka možnosti přivýdělku pro občany, kteří se ocitli v souvislosti s mimořádnými událostmi bez příjmu
- Využití pomoci placených dobrovolníků, kteří pomáhali s dezinfekcí nákupních košíků a dbali na dodržování odstupů ve frontách
- Šití jednorázových plášťů
- Objednávka pojízdné prodejny, která začala do obce pravidelně zajíždět
- Zapojení skautů, kteří byli přiděleni na pomoc konkrétním seniorům
- Rozvoz čerstvého pečiva pro občany několikrát týdně až domů
Samosprávy se v boji proti nepřátelskému viru staly jednoznačným vítězem
Když někdo odvede skvělou práci, je dobrým zvykem mu poděkovat.
Za nasazení v době koronavirové pandemie proto pravidelně děkujeme zdravotníkům a dalším složkám záchranného systému.
Stejné poděkování si ale rozhodně zaslouží i starostové, starostky a jejich týmy. Nemají za sebou zrovna procházku růžovou zahradou. Zcela jistě je na jejich cestě čekalo nemálo šlápnutí vedle. Celkově se ale s tímto náročným úkolem popasovali se ctí. A soudě podle toho, co vše pro své občany dělali, si troufnu říct, že pro ně byli potřebnou oporou.
Já za sebe před nimi smekám. Mají můj obdiv!
Inga Petryčka