Voda nad zlato aneb jak doma šetřit cennou surovinou

¨

Za cenné suroviny jsme vždy považovali hlavně ropu nebo drahé kameny. Doba se ale mění a vypadá to, že naše původní hodnotové žebříčky projdou obměnou. Nejcennější surovinou se pomalu a jistě stává na první pohled obyčejná voda.

Aktuální data jsou neúprosná. Sucho se neustále prohlubuje, již teď je podle mnohých nejhorší za posledních 500 let. Vědci spočítali, že například na jihu Moravy, tedy na jednom z nejsušších míst Česka, činí rozdíl mezi úhrnem srážek a výparem až 1700 litrů na metr čtvereční. Postiženy jsou i podhůrské a horské oblasti, u kterých bychom na přelomu dubna a května, kdy by měl odtávat poslední sníh, sucho očekávali jen stěží. Sucho není aktuální jen na pouhých 6 procentech Česka.

Dá se tedy předpokládat, že právě sucho se stane vedle koronavirové pandemie dalším stěžejním tématem, kterému budeme muset čelit a ke kterému musí směřovat nezbytná politická opatření.

Přispět k boji se suchem bychom ale měli všichni. Roční spotřeba vody na osobu u nás sice klesá, i tak ale určitě není na škodu zopakovat si základní desatero, jak s vodou nakládat co nešetrněji.

Tipy jak šetřit vodu v domácnosti
Voda v domácnosti – jak ji šetřit a dosáhnout na úspory

Jak co nejúčinněji šetřit vodou?

  • Nenechte vodu unikat z kapajících kohoutků nebo protékajících záchodů. Ze slabě kapajícího kohoutku vyteče za den asi 24 litrů vody, protékající nádržkou u toalety může odtéct až 80 litrů vody za hodinu!
  • Používejte myčku na nádobí a snažte se ji před zapnutím vždy co nejvíce zaplnit. Zatímco myčka spotřebuje na jeden cyklus do 20 litrů vody, při ručním mytí nádobí dvakrát denně budete potřebovat odhadem 70 litrů. Pokud byste navíc nádobí umývali pod plným proudem tekoucí vody, za deset minut vyplýtváte až 200 litrů vody.
  • V létě si dejte do lednice džbán s vodou. Nebudete tak muset pokaždé, když budete mít žízeň, nechat téct z kohoutku vodu do doby, než bude voda dostatečně studená.
  • Nenechávejte téct vodu při čištění zubů nebo umývání vlasů.
  • Dávejte přednost sprše před koupelí. Napuštění vany znamená nějakých 150 až 200 litrů vody, pětiminutové sprchování asi 60 litrů.
  • Nainstalujte si šetřiče vody. Ty redukují průtok vody a slibují až čtvrtinovou úsporu vodu při mytí a sprchování.
  • Perte jen v momentě, kdy bude buben pračky plný. Při výběru nové pračky dávejte pozor nejen na spotřebu energie, ale i spotřebu vody. Deset let stará pračka potřebuje cca 80 litrů vody na prací cyklus, moderní jen polovinu.
  • Zahradu zalévejte ráno nebo večer, zabráníte zbytečnému vypařování vody.
  • Místo vlastního bazénu uvažujte nad zahradním jezírkem.
  • Využívejte dešťovou vodu. Nejen na zalévání zahrady. Pokud plánujete stavět nebo rekonstruovat, využívejte ji i v domácnosti, třeba na splachování. Na systém s hospodařením s dešťovou vodou můžete navíc využít i finanční příspěvek.

Jak jste na tom se spotřebou vody vy? Daří se vám snižovat množství vody na fakturách s ročním vyúčtováním? Nebo máte nějaké další tipy, jak zbytečně neplýtvat vodou? Budu ráda, když se o ně podělíte.

Inga Petryčka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

NEWSLETTER

Buďte v obraze!

Přihlašte si můj newsletter a já vám budu posílat to nejzajímavější z mého webu, aby vám už nic neuniklo. Stačí zadat e-mailovou adresu a stisknout tlačítko.