Co si koupím za PET láhev? Ne, nepřepsala jsem se, opravdu tuto otázku myslím vážně. Za láhve si totiž v některých městech můžete koupit jízdenku na městskou hromadnou dopravu.
Je možné, že jste tuto zprávu zaznamenali loni v létě. To se totiž k systému připojil Řím. Rozjel testovací režim a umístil speciální recyklační automaty do 3 stanic metra. Za jednu láhev dostane cestující 5 eurocentů, které se připíšou do speciální mobilní aplikace. Na lístek zdarma musí nasbírat asi 30 plastových lahví.
Řím se stal prvním evropským velkým městem, který se k tomuto kroku rozhodl. V Sydney systém funguje už od roku 2014 a v Pekingu od roku 2017. V roce 2018 se připojila dokonce i Indonésie, což pro mnohé z nás může být překvapivé. Automaty lze nalézt ve 2. největším městě Surabaya. Ve stejném roce zavedl automaty i turecký Istanbul.
V Austrálii si lze kredit z automatů nechat vyplatit, lze ho ale použít i na vouchery na jídlo nebo jiné služby. A další možností je darovat tyto peníze na charitní projekty, které bojují proti znečišťování životního prostředí.
V Pekingu dokážou automaty podle hmotnosti a kvality vhozeného plastu odhadnout jeho hodnotu a kredity lze využít na dopravu nebo třeba na volání.
V indonéském Surabaya stojí dvouhodinová jízdenka na autobus 10 plastových kelímků nebo až 5 plastových lahví, záleží na její velikosti. Z odevzdaných lahví se odstraní nálepky a uzávěry a odpad se prodá v dražbě recyklační společnosti. Peníze pak putují zpět do provozu autobusů a na financování zelených ploch ve městě.
V Istanbulu jsou automaty umístěny v metru a vedle PET lahví se dá platit i hliníkovými plechovkami. Kredit se připisuje na dobíjecí tramvajenku a lze ho směnit za lístky na metro, tramvaj nebo loď.
Je jasné, že tento způsob sběru plastových lahví nemůže sám o sobě způsobit odpadovou revoluci v tom smyslu, že by se jeho prostřednictvím podařilo vytřídit a zrecyklovat výrazně více plastu.
Podle mě je to ale unikátní nápad, který dokáže zvýšit povědomí občanů o nutnosti třídění a recyklace. Sami na vlastní kůži tak totiž mohou zjistit, že i plastová láhev, kterou by třeba jinak odhodili do odpadkového koše, má svoji hodnotu.
V Česku se podobný projekt nechystá. Nicméně i u nás jsem zaznamenala akce, kdy se PET lahve používaly jako platidlo, a to v jednom pražském běžeckém centru.