Šestnáctileté Aničce se možná brzy splní její sen. Vypraví se se svou tetou na Manhattan.
Cestu za oceán si může v dnešní době dovolit leckdo, namítnete. Jenže Anička to má trochu jinak. Narodila se totiž s rozštěpem páteře a je odkázána na vozíček. Tou tetou, která ji na vysněný Manhattan vezme, je jedna ze zdravotních sester, která pracuje v oblasti domácí zdravotní péče pod Charitou České republiky.
Problém je, že domácí péče je u nás v ohrožení.
Jak uvádí Charita České republiky, v systému domácí zdravotní péče chybí zhruba třetina potřebných finančních prostředků, přitom jde jen asi o 0,3 % z celkového rozpočtu veřejného zdravotnictví v ČR! Charita dále uvádí, že jí zdravotní pojišťovny proplácejí pouze 60 % nákladů na provedené úkony. Postoj příslušného ministerstva je k celé věci přinejmenším přezíravý.
Domácí zdravotní péče se přitom u nás týká několika desítek tisíc lidí. Jenom poskytovatelé domácí péče sdružení pod Asociací domácí péče ČR pomáhají takřka 30 tisícům lidí. To je pro představu takřka 1,7 milionu návštěv v domácnostech u pacientů.
Tento typ domácí péče se přitom týká také umírajících. Bez obětavé služby zdravotních sestřiček by zůstávali umírající za neprůhlednou plentou v odosobnělém nemocničním pokoji.
Navíc, jak připomněla Ludmila Kondelíková, prezidentka Asociace domácí péče ČR, spektrum poskytovaných služeb se stále rozšiřuje a náročnost úkonů roste. Buďme rádi, protože o to méně budeme potřebovat lůžek v nemocnicích.
Na druhou stranu Ludmila Kondelíková upozorňuje, že se nedostává sester, které by měly zájem v oblasti domácí péče pracovat. Teď ke všemu v důsledku problémů s financováním hrozí jejich masový odchod. Není se čemu divit, pokud se některé sestřičky kvůli podmínkám pro výkon své profese cítí jako novodobé otrokyně.
Charita České republiky se naštěstí chopila iniciativy a spustila petici s názvem DOMA JE DOMA za záchranu domácí zdravotní péče. Petici můžete podepsat on-line na webu charity (stačí kliknout na obrázek pod tímto odstavcem):
Dodávám, že KDU-ČSL se za petici aktivně postavila a naši představitelé pomáhali s jejím šířením. Petice nyní putuje do Sněmovny k petičnímu výboru a všichni doufáme, že dojde na její brzké projednání ze strany poslanců.
Nakonec si nechám záblesk naděje. Petici totiž podepsalo více než 36 tisíc lidí. To je více než trojnásobek potřebného počtu podpisů, aby se peticí petiční výbor zabýval. Přesto je petice stále aktivní a můžete se k ní připojit. Pokud chcete podpořit charitu, samotné sestřičky, ale samozřejmě i šanci dalších pacientů na domácí zdravotní péči, připojte prosím svůj podpis ještě dnes.
Děkuji za váš čas a případné sdílení petice.
Inga Petryčka
Mluvi se o sestričkách, ale zapomíná se na pečovatele a pečovatelky,kteří tu nejtěžší praci musejí udělat. Samozrejmě i sestry jsou taky v nevýhodě, ale maji více finančních odměn než li pečovatele. Na charity se nechce stát přispívat,protože je to křesťanska organizace. A stát chce většinu seniorů zabezpečovat sám, prohože je to výhodný byznys. Ale nemohoucí člověk nesmí být nástrojem k zneužívání a fiktivní ziskuchtivosti. Přeji vše dobré. Walzner Václav